Wyższa kwota z odszkodowania ze szkody komunikacyjnej dzięki pomocy niezależnego rzeczoznawcy

Oferty ubezpieczeń samochodów brzmią atrakcyjnie jedynie w reklamach. W rzeczywistości, kiedy dochodzi do szkody, ubezpieczyciel robi wszystko, aby wypłacić jak najmniejszą kwotę odszkodowania komunikacyjnego. Czy można zawalczyć o wyższe odszkodowanie z polisy? Oczywiście, trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Praktyki ubezpieczycieli

Przy rozliczaniu szkody komunikacyjnej z ubezpieczycielem większość kierowców jest niemile zaskoczona wysokością wypłaconych pieniędzy. Zdarza się, że kwota jest tak mała, że ciężko z kwoty odszkodowania naprawić szkodę i przywrócić auto do poprzedniego stanu. Dzieje się tak, pomimo faktu, że ubezpieczyciel powinien umożliwić poszkodowanemu przywrócenie samochodu w 100% do stanu sprzed wypadku.

Według danych podawanych do opinii publicznej zaniżanie wysokości odszkodowań dotyka aż 70 % poszkodowanych. To ogromna liczba. Dlatego warto wiedzieć, co można zrobić, aby nie dać się oszukać. O nieprawidłowościach i zaniżaniu kwot ubezpieczeń mówi także Rzecznik Ubezpieczonych.

Jedną z form zaniżenia kwoty odszkodowania przez ubezpieczycieli jest oferowanie zamienników zamiast oryginalnych części. Ta praktyka stosowana jest przede wszystkim w przypadku starszych samochodów. Warto wiedzieć, że prawo dopuszcza stosowanie zamienników w sytuacji, gdy kierowca zgodzi się na nie lub jeśli w samochodzie są już zamontowane inne zamienniki. Części oryginalne ubezpieczyciel ma obowiązek wycenić w nowych samochodach, do trzech lat.

Inną złą praktyką ubezpieczycieli, jest podawanie cen netto. W ten sposób ubezpieczyciel na każdej części oszczędza wartość podatku, którą poszkodowany i tak musi zapłacić. Zgodnie z prawem taką wycenę ubezpieczyciel może przygotować tylko wobec podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Kolejną kwestią jest amortyzacja części. Licząc kwotę odszkodowania ubezpieczyciel zakłada, że zniszczone części zostały zużyte. W związku z czym należy się za nie mniejsza kwota niż w wypadku nowych części. Prowadzi to do tego, że kierowca może zostać częściowo objęty kosztem zakupu części.

Ostatnią, ale bardzo ważną kwestią jest fakt, że ubezpieczyciele bardzo często zaniżają cenę samochodu. Wartość samochodu ustalana jest na podstawie tabeli Eurotax. Tabela uwzględnia także różne wersje modeli i wyposażenia samochodu, które wpływają na jego wartość. Ubezpieczyciele często zakładają, że właściciel dysponuje podstawową, najtańszą wersją.  Szczególnie w tym wypadku przydaje się pomoc niezależnego rzeczoznawcy.

Te, oraz inne kwestie wpływają często na zaniżenie kwoty odszkodowania. Przez to osoba poszkodowana w wypadku zostaje dodatkowo poszkodowana przez ubezpieczyciela. Warto poznać swoje prawa i próbować walczyć z ubezpieczycielami o kwotę, która w rzeczywistości nam sie należy.

Jak walczyć z ubezpieczycielem

Od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać. Czasem zdarza się, że ubezpieczyciel zgadza się na podniesienie kwoty, lub próbuje ustalić kompromisowe warunki. Zdarza się, że sprawę trzeba skierować do sądu. Kierowca ma także prawo naprawić auto na własną rękę i przedstawić rachunki ubezpieczycielowi. Ubezpieczyciel powinien pokryć koszt naprawy uwzględniając realne stawki. Można także zdecydować się na naprawę bezgotówkową w wybranym warsztacie.

W walce z ubezpieczycielem, nieoceniona może sie okazać wycena przygotowana przez niezależnego rzeczoznawcę. W ten sposób skutecznie możemy wycenić wartość samochodu i szkód oraz mieć dokument potwierdzający słuszność naszych roszczeń.  Inwestując kilkaset złotych można znacznie podnieść kwotę odszkodowania. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod dochodzenia swoich racji u ubezpieczycieli. Nawet jeśli ubezpieczyciel nie przystanie na pełną kwotę wskazaną przez rzeczoznawcę, z pewnością podniesie wartość wypłaconej kwoty odszkodowania.

Do kontroli auta przez rzeczoznawcę warto się przygotować. Watro zadbać o to, aby auto wyglądało dobrze, tak aby rzeczoznawca uznał, że było jak najwięcej warte przed szkodą. Warto w tym celu umyć auto i usunąć drobne zniszczenia, które samochód posiadał przed wypadkiem.

Rzeczoznawcy watro także przedstawić umowę kupna samochodu i jego cenę w chwili zakupu. Warto także wskazać elementy wyposażenia podwyższające wartość auta. Jeśli w naprawach stosowane były części oryginalne watro pokazać rzeczoznawcy rachunki za nie.

Pomimo tego, że ubezpieczyciele starają się oszczędzić na swoich klientach, nie musimy przystawać na proponowane przez nich warunki. Warto wiedzieć, że z kosztorysem ubezpieczyciela można dyskutować i często podwyższa to kwotę ostatecznie wypłaconego odszkodowania.